Bianca en Dimi: thuis in de Jordaanachtige Schout Brouwersstraat
‘De kinderen konden in elke voortuin een duik nemen’
“Dit is mijn buurt. Hier voel ik me helemaal thuis.” Bianca hoeft geen seconde na te denken over de vraag waarom ze zo graag in de Schout Brouwersstraat woont. Gelukkig vond ook haar Haagse Dimi ‘d’n aard’ in haar straat.
“Ik ben in de straat hierachter opgegroeid. Mijn zus woont enkele deuren verderop. Onze kinderen gingen naar dezelfde school als ik vroeger. Dit is zelfs al ons tweede huis hier in de straat.” De Gemertse Bianca maakt het direct duidelijk: de Schout Brouwersstraat is háár straat en de wijk Berglaren is háár buurt.
Het was een echte volksbuurt
Toch heeft ze niet altijd in die wijk gewoond. Ze leerde haar man Dimi kennen toen ze korte tijd in het westen woonde. “Maar daar kon ik niet aarden”, vertelt ze. “Ik was blij dat Dimi met me mee terug naar Gemert wilde verhuizen.” “Dat vond ik helemaal geen straf”, vertelt Dimi, met een lach en tongval die zijn Haagse afkomst verraadt. “Toen we hier kwamen wonen, was het een echte volksbuurt. Een beetje Jordaanachtig, Oud Amsterdams. In de zomer zat iedereen ’s avonds op straat. Als je thuis kwam na je werk kreeg je eerst een biertje in je hand gedrukt. Pas dan mocht je naar binnen om je tas weg te zetten.” “Overal stonden opblaasbadjes op de stoep”, haakt Bianca daarop in. “Alle kinderen liepen kriskras over straat en konden in elke voortuin een duik nemen. Dat kon toen nog gewoon.” Ook aan de WK’s en EK’s voetbal bewaren Bianca en Dimi vrolijke herinneringen. Bianca: “Dan werd de hele straat volgehangen met oranje slingers en kwamen de televisies naar buiten.” Dimi: “Het was één groot feest.”
Bianca en Dimi droegen bij aan het buurtgevoel
Dat niet alleen, vertellen ze er direct achteraan. Er was ook veel saamhorigheid. Dimi: “We hielpen elkaar bij alles. Als er iets was kon je overal aanbellen.” Zelf droegen Bianca en Dimi bij aan dat buurtgevoel door drie jaar geleden een zogenoemd Goed Wonen buurtkastje in hun voortuin te zetten. Mensen die het nodig hadden konden uit dat kastje levensmiddelen of badkamerproducten pakken die er door anderen waren ingezet. Bovendien was Dimi, die ICT’er is, hét aanspreekpunt voor iedereen in de buurt met computer-, internet-, of televisieproblemen. Hij lacht: “Ik heb behoorlijk wat kabeltjes getrokken.”
De sfeer en saamhorigheid zijn veranderd
Nog steeds genieten Bianca en Dimi van hun huis en hun straat, maar de sfeer en de saamhorigheid van toen zijn minder geworden, vertelt Dimi: “Ongeveer achttien jaar geleden zijn de huizen aan de overkant aangepakt. Er kwam nieuwbouw voor in de plaats. We hebben prima contact met de nieuwe bewoners hoor. Maar het is niet zoals vroeger.” Bianca, met een knipoog: “We worden zelf ook een jaartje ouder. We hoeven niet meer elke avond op straat te zitten.”
Ondertussen hebben ze te horen gekregen dat Goed Wonen Gemert binnen drie jaar ook hun kant van de Schout Brouwersstraat gaat opknappen. “Ons huis wordt waarschijnlijk gesloopt”, vertelt Dimi. “Het zijn oude huizen”, zegt Bianca. “Dus ergens wel begrijpelijk. Maar ook zonde.”
Verhuizen door de nieuwbouwplannen is jammer maar geen ramp
Die nieuwbouwplannen houden ook in dat Bianca haar geliefde wijk zal moeten verlaten, mochten zij en Dimi geen passende woning in de buurt vinden. “Jammer, maar ook geen ramp”, zegt ze. “Als we een fijn huis vinden met een mooie tuin waar we samen oud kunnen worden, zijn we al heel gelukkig.”